ok-ok nazory

http://ct4-sport.cz

NOVINKY

Nelíbí se vám zdražení? Stávkujte!

Nelíbí se vám zdražení? Stávkujte!

U nás na takové praktiky nejsme zatím zvyklí, ale právě tak by se k navyšování cen potravin postavili Italové. A kupodivu se svými manýry docela slaví úspěchy. Budeme nuceni zachovat se stejně příští rok i my?

Alarmující zprávy o chystaném zdražování zasáhly snad už každého z nás. Stoupající ceny piva se ještě dají ustát, se základními potravinami je to horší. Zvýšení výrobních nákladů má vést k růstu cen chleba či másla a mnohých dalších výrobků. Nejsme ovšem jediní, koho zdražování zasáhlo.

Italy rozhořčily zprávy týkající se navýšení cen kávy, chleba, sušenek i mozzarely. Nejvíce je ale samozřejmě pobouřilo chystané zdražení těstovin až o 20 procent. Jejich národní jídlo je totiž naprosto neodmyslitelnou součástí jejich jídelníčku. Prakticky každá rodina si je dopřeje i sedmkrát týdně.
Reakce byla prostá - vyhlášení stávky. Italové byli vyzváni, aby jeden den své milované špagety a další těstovinové výrobky nejen nekupovali, ale ani nekonzumovali. Obyvatelé jižního cípu Evropy se semkli a stávku se rozhodli podpořit.

Na každého Itala ročně připadne spotřeba více než 28 kilo těstovin. Není proto divu, že se jim navýšení cen nezamlouvá. Zdražení tohoto pro ně základního jídla v řádu desítek procent povede k zásadnímu nárůstu rodinných rozpočtů.

Celá situace má ale i svou druhou stránku. Politici a prodejci těstovin se k dané věci staví negativně. V zemi se totiž jen těžko najde levnější jídlo než jsou těstoviny, a to údajně i po zdražení. Stávku považují za zbytečnou i z toho důvodu, že za zdražení může především rostoucí cena obilí a energií. A to se jistě nezmění ani po protestu.

I když jednodenní bojkot těstovin ke snížení jejich cen nepovede, jedné věci dosáhli Italové již nyní. Přitáhli pozornost celého světa ke svému problému a dali najevo, že si přílišné zdražování jen tak líbit nenechají. Inkriminovanou situaci samozřejmě zaznamenaly i obchodní řetězce. Jak se ony k celé záležitosti postaví, zatím ale jasné není.

Italové sami přiznávají, že pokud se jim nad zvyšováním cen nepodaří zvítězit, budou muset svůj jídelníček přehodnotit. To samé čeká i nás, ačkoliv bez toho, že bychom se vůbec o nějaký protest pokusili. Na naši obranu nezbývá než konstatovat, že k bojkotům mají horkokrevní Italové - na rozdíl od nás - přece jen blíž.
 
V minulých měsících se nebáli stávkovat zaměstnanci aerolinek. Protestovali i obyčejní obyvatelé proti plánovanému státnímu rozpočtu. K témuž se uchýlili dokonce i učitelé a taxíkáři.

Stávky sice nikdy nepřinesou zaručené výsledky, ale i tak jsou jistým odrazem názorů obyvatel země. S politováním je ale nutno dodat, že u nás by obdobná stávka asi moc velké úspěchy neslavila, takže se budeme se zdražováním potravin muset prostě smířit.

Autor: Katka Samuelová

Žádné komentáře
 
http://ct4-sport.cz