ok-ok nazory

Slavia-Nová Éra

David Kalivoda (vpravo) v objetí spoluhráčů po proměněné penaltě proti Ajaxu.

David Kalivoda (druhý zprava) v objetí spoluhráčů ze Slavie po proměněné penaltě proti Ajaxu.

Slavia brankou Kalivody z penalty vyhrála na Ajaxu

Fotbalisté Slavie Praha vybojovali v amsterodamské Areně v úvodním zápase 3. předkola Ligy mistrů s Ajaxem nečekaně nadějný výchozí výsledek. Brankou Kalivody z penalty v 75. minutě vyhráli 1:0 a v odvetě, která se hraje 29. srpna v Praze na Strahově, tak budou mít velkou šanci poprvé v historii postoupit do hlavní soutěže.

15. 8. 2007 22:24 - 15. 8. 2007 22:46 Aktualizováno AMSTERODAM

Přestože na trávník poslal trenér Jarolím dva klasické útočníky, hrála Slavia pouze s jedním hrotem Vlčkem, zatímco Šenkeřík se stáhl na pravý kraj zálohy. Švec se postavil k Suárezovi a prakticky se od něj nehnul. V úvodní desetiminutovce se spíše hráči obou celků oťukávali, ze strany hostů byl cítit patrný respekt z hráčů zvučných jmen.

Jeden z nich, nizozemský reprezentant Heitinga, dorážel v 11. minutě míč po tečovaném centru, ovšem jen na tyč. Vzrušení domácích bylo nicméně zbytečné, již předtím byl praporek pomezního rozhodčího nahoře. O sedm minut později nechal Vaniak projít centr Rommedahla až k Suárezovi, který se ale šance zalekl a ze tří metrů překvapivě přestřelil.

Hráči Ajaxu si kombinační hrou vytvořili trvalý tlak a slávistická obrana byla v plné permanenci, především při střílených centrech, které hledaly hlavy Rommedahla a kanonýra Huntelaara. Stoperská dvojice Suchý - Brabec ale byla ve vzduchu pozorná.

Po půlhodině přišla i velká příležitost Slavie. Janda se na levé straně zbavil Colina a domácí brankář Stekelenburg zmařil jasnou šanci jen bravurním reflexivním zákrokem, kterým míč vyrazil nad břevno. Stejně se zaskvěl na druhé straně i Vaniak, jenž vytáhl trestný kop Huntelaara nad břevno.

Hráči Slavie se přece jen začali více tlačit dopředu. Po jednom z rychlých protiútoků Vlček narazil míč Tavaresovi, kterému jej v poslední moment ukopl velezkušený Stam. Těsně před odchodem do kabin mohl zmrazit hosty Uruguayec Suárez, prosmýkl se mezi trojicí obránců, ale Vaniak si s jeho střelou poradil.

Po klidné čtvrthodině ve druhém poločase přišly dvě horké minuty pro hosty, ale ti z nich vyšli bez újmy. V 60. minutě Krajčík minul odkop a zcela volný Kennedy napálil střelu do nohou Vaniaka. Za pár desítek sekund přišel zbytečný faul Tavarese na Suaréze a rozhodčí neváhal ani sekundu a ukázal na značku pokutového kopu. Úmysl vyhlášeného střelce Huntellara však Vaniak vystihl a u pravé tyče byl včas.

Suchý odvrátil z brankové čáry

Do další šance se probil v 66. minutě Suárez, sám se řítil na slávistického gólmana, ale nepostřelil jej a tečovaný míč odvrátil z brankové čáry Suchý. Necelou čtvrthodinu před koncem Janda nebojácně přešel přes Stama, v dalším souboji jej fauloval ve vápně Emanuelson a k nelibosti domácích se kopala druhá penalta: Kalivoda v této disciplíně jasně Huntellara předčil a nedal Stekelenburgovi šanci.

Domácí se snažili za bouřlivé podpory diváků alespoň vyrovnat, ale marně. Nejnebezpečnější byla hlavička Heitingy, mířila však těsně vedle a hosté se tak mohli radovat z nečekané výhry.

Stanislav Vlček v zápase se Žilinou

Stanislav Vlček

Vlček: Věřím, že je v nás síla to zlomit

Kapitán fotbalové Slavie Praha Stanislav Vlček jde znovu se svým týmem bojovat o účast v nejprestižnější klubové fotbalové soutěži Evropy. Branky si prý sice na Ajax neschovával, ale netají se, že by případné rozvlnění soupeřovy sítě bylo příjemné. Pražský tým je podle jeho slov silnější než před dvěma roky. "My se nebojíme," říká Vlček v rozhovoru pro deník Právo.

15. 8. 2007 11:45

V novém ročníku fotbalové ligy i v poháru šance zatím spíše zahazujete. Trenér Jarolím se po utkání s Kladnem smál, že snad budete lynčován. Nechal jste si tedy nějakou trefu do bitvy o Ligu mistrů proti Ajaxu?

Jsou ještě jiné otázky než na moje zahozené šance? (smích) Ne. Nic si neschovávám. Není důležité, kdo dává góly. Není to o mně, hlavně že se daří týmu. I když rád bych se taky zase trefil. Povedlo se mi to teď zatím jen s Jabloncem. Proti Ajaxu by to bylo příjemné.

Jste pamětníkem minulého marného boje Slavie o milióny z prestižní soutěže s Anderlechtem před dvěma roky. Jak se vám jeví síla tehdejší a dnešní Slavie?

Tahle nynější je o něco silnější. Zatímco tehdy se točilo stále stejných jedenáct dvanáct lidí, teď máme silnější lavičku. Šestnáct sedmnáct fotbalistů, kteří můžou hrát. Je to příjemnější.

Jako by Slavia byla prokletým klubem, už pětkrát z předkola klíčový krok neudělala. Má se teď bát slavný Ajax?

Nevím. Hlavně se nebojíme my, věřím, že je v nás síla to zlomit.

Ajax loni doma osudově zakolísal a o Ligu mistrů přišel. Dá se kalkulovat s tím, že vás coby favorit podcení?

To jejich zaváhání nám spíše škodí. Loni v Kodani 2:0 vyhráli a doma padli 1:3 a byli venku. Dají si pozor. Po takovém výsledku už nikoho nepodcení.

Ještě v Amsterdamu se prý hodláte s vedením dohadovat o prémie za postup. To nemáte jasně daný prémiový řád?

Ale máme. Jde jen o posezení a potvrzení toho, co už bylo domluveno. V tom nevidím problém.

Obránce Ajaxu Jurgena Colina by v zápase proti Slavii měla zaměstnávat ofenzíva pražské Slavie

Šestý pokus Slavie: v cestě stojí slavný Ajax

Ve hře jsou milióny a slastný pocit z postupu mezi vybranou klubovou společnost. Už pošesté má oboje na dosah pražská Slavia. Ve středu večer v amsterdamské aréně bude mít po prvním utkání 3. předkola s Ajaxem (přímý přenos vysílá ve 20.30 hodin ČT 4) jasněji o šancích na postup do Ligy mistrů.

15. 8. 2007 07:26 - 15. 8. 2007 08:01 Aktualizováno AMSTERDAM

Bez největší hvězdy a posily léta vyrazí slávisté do bitvy o postup do prestižní a Slavii stále zapovězené soutěže. Šmicer stojí za karty inkasované proti slovenskému celku.

„Musíme se s tím vypořádat, hrát tak, abychom jeho zkušenosti mohli využít v odvetě, prostě ztížit favoritovi roli,“ přál si co nejpřijatelnější výsledek pro druhé utkání za dva týdny kouč Slavie Karel Jarolím před večerním tréninkem pod zataženou střechou arény. Podobně jako Cipro, Pešice i Beránek se v roli hlavního trenéra už také on marně pokoušel s červenobílými proniknout do Ligy mistrů – před dvěma roky proti Anderlechtu. Jako by Slavia byla prokletým klubem, jemuž není souzena možnost hrát mezi elitou a finanční vzpruha.

„Takhle to neberu, takový je prostě život. I kdyby to byl desátý pokus, tak to budeme zkoušet. Bude to těžké, ale uděláme maximum, aby se to podařilo,“ řekl Jarolím.

Poučený soupeř

Zmar loni zažil i slavný soupeř. Vypadl s Kodaní, ač v prvním utkání na její půdě vyhrál. „Ajax se poučil, určitě si dá velký pozor,“ mínil Jarolím. I soupeř ale přišel o špílmachra. A to natrvalo. Záložník Sneijder už obléká dres Realu Madrid. „Viděl jsem ale sobotní nizozemský Superpohár, už v něm nehrál a Ajax i bez něj ukázal sílu a porazil Eindhoven,“ tvrdil Jarolím.

Lituje, že se nepovedlo na poslední chvíli posílit pražský tým. Chtěl českobudějovického Černého. Ale v jednání s Jihočechy klub nepochodil. „Nevím, ještě to snad není úplně odpískané,“ nevzdával boj o zvýšení konkurence v záloze.

Do středečního zápasu nepočítá s velkými zásahy do týmu, leč má příjemné starosti koho vybrat. Volešák a Ivana coby novicové do sestavy zapadli při posledním ligovém souboji s Kladnem.

V obraně Slavie nastoupí také devatenáctiletý Marek Suchý, o něhož usilují přední evropské kluby v čele s Realem Madrid a s Chelsea, jejichž zástupci ho budou sledovat při utkání v Amsterdamu. Mezi zájemci o hráče Pražanů jsou i nizozemské celky Eindhoven a Feyenoord Rotterdam.

Slavia, radost z postupu: Matej Krajčík
Slávisté oslavují postup do třetího předkola Ligy mistrů. Na snímku se raduje Matej Krajčík

08.08.2007 23:31 - P r a h a  -  Až šestá série penaltového rozstřelu rozhodla o postupu fotbalistů Slavie do 3. předkola Ligy mistrů. Odveta 2. předkola se Žilinou skončila i po prodloužení 0:0, tedy stejným výsledkem jako první duel. Na penalty slávisté zvítězili 4:3, v šesté sérii skóroval Vlček, žilinský Vomáčka nedal! Slavia byla v odvetě lepším týmem, měla víc šancí, ale žádnou neproměnila.

Gól už visel ve vzduchu, fanoušci se už už radovali. Ale zase nic. Slávisté v úvodu druhého poločasu soupeře nevídaně zmáčkli, nedali mu vydechnout, ale nic z obrovského tlaku nevytěžili.

Nápor odstartoval ve 47. minutě Vlček, který běžel sám na branku, ale Kuciak proti jeho střele skvěle zasáhl. Tím pro Žilinu začaly děsivé chvíle. Slávisté zahrávali čtyři rohy za sebou, na soupeře, který nevěděl, kam dřív skočit, se valil jeden útok za druhým... Jenže zase nic. V této fázi zápasu měla Slavia ke gólu nejblíž.

Hrál se strhující zápas ve vysokém tempu. Pomohla jim k tomu atmosféra v hledišti, Strahov se po delší době slušně zaplnil. Navíc pršelo, takže míč měl na mokrém trávníku rychlý skluz, což dávalo akcím i soubojům patřičný náboj.

Slávisté hráli nesmírně obětavě, žádný míč pro ně nebyl ztracený. Jejich trenér Karel Jarolím poslal do boje očekávanou sestavu, tedy i se Šmicerem, který si v ligovém utkání v Jablonci pohmoždil záda.

Šmicer hrál ze středu zálohy, šla přes něj většina akcí, ale také hodně kazil. V závěru poločasu dostal žlutou kartu za ostrý skluz a pokud Slavia postoupí, příští týden v úvodním zápase 3. předkola na Ajaxu nenastoupí.

Jedenáct minut před koncem normální hrací doby dokonce uděla chybu, po které soupeři kynula šance. Vzápětí byl střídán.

Na hrotu byli aktivní Šenkeřík s Vlčkem, vidět byl Janda. První střelu slávistů vyslal ve 4. minutě Krajčík, ale nebezpečná nebyla. Ale po dalších akcích už to před žilinským brankářem hořelo.

Jandovi chyběl při průniku středem krok, aby se dostal do vyložené šance. Vlček zase po centru Krajčíka hlavičkoval těsně vedle, to byla tutovka. Později zamířil přesně, kdy se nádherně položil do přetaženého centru, ale Kuciaka nepřekonal.

Hosté tak velké příležitosti neměli, přesto nebezpeční byli, ale jen v první půli. Vlastně jen dva muži v prvním poločase akce zakončovali. Záložníci Jež s Devátým. Jež během pár minut vypálil čtyři rány, tři šly vedle a jedna přímo do Vaniaka.

To měl slávistický gólman štěstí, protože žilinský středopolař pálil z 12 metrů a prudce. Po půlhodině se slávistický gólman jen ohlédl po míči Devátého, který střílel po pěkné kombinaci v pokutovém území.

Hosté se snažili hrát aktivně, nestáhli se do obrany a nečekali, s čím přijde soupeř. Ale stejně jako v úvodním utkání jim chyběla větší valitak ve finální fázi. Také jim déle trvalo, než po zisku míče vyrazili do útoku. V tom za Slavií nejvíc zaostávali.

Po přestávce se dostali pod velký tlak, neudrželi míč a horko těžko se bránili. Český kouč slovenského týmu Pavel Vrba co chvíli vyběhl z lavičky ke hřišti a divoce gestikuloval. Lavinu slávistických útoků, po kterých přicházely šance, však zastavit ani on nedokázal.

Až v poslední čtvrthodině se Žilina ze sevření dostala, snažila se hrát ve středu pole. Branku ohrozil až Breška čtyři minuty před koncem, ale střílel těsně vedle.

Šlo se do prodloužení, v němž byla aktivnější Slavia. Místo pro zakončení si našel Necid, ale Kuciak své mužstvo opět podržel. Vzápětí předvedl vynikající zákrok při gólové hlavičce střídajícího Volešáka. V závěru prodloužení se dostal ke své parádní disciplíně, ale přímý kop z maximálně výhodné pozice poslal jen do zdi.

Jak šly penalty: Volešák nedal - 0:0, Štrba nedal - 0:0, Tavares dal - 1:0, Štyvar nedal - 1:0, Krajčík dal - 2:0, Jež dal - 2:1, Suchý nedal - 2:+, Vladavič dal - 2:2, Necid dal - 3:2, Devátý dal - 3:3, Vlček dal - 4:3, Vomáčka nedal - 4:3.