ok-ok nazory

http://ct4-sport.cz

Užitečné Info

Zabezpečení,útoky z internetu

V předchozím článku jste se mohli seznímit podrobně se všemi úzočníky,kteří mohou nepříznivě navštívi váš počítač.Mrkněme se proto podruhé na tento problém,tentokrát si ale něco povězme o zabezpečení počítače proti takovámto kamarádům z internetu.


Internet je temné místo. Stačí se jen připojit a Vaše
data se mohou začít třást strachy. Hrozeb z hlubin internetu je celá řada, a stoprocentní řešení, jak už je v počítačové branži zvykem, jednoduše neexistuje, zvláště pro relativně hacker-friendly systém, jakým Windows prostě jsou. Existují však triky, jak svou bezpečnost podstatně zvýšit, když už nelze dosáhnout totálního ucpání všech bezpečnostních děr. Na zajištění Vašeho systému před šmejdem z internetu si posvítíme právě v tomto článku. Základem bezpečnosti je pochopitelně firewall, přičemž není překvapivě až tak důležité jaký firewall používáte, ale zda je správně nastavený. Do základu bohatě postačí integrovaný firewall z Windows XP SP2 (starší verze příliš použitelná není), pokročilým uživatelům bych raději doporučil lepší řešení například v podobě Kerio Personal firewallu. Vhodným doplňkem firewallu je antivir. Základní bezpečnost poskytují neplacené verze AVG, AVAST! nebo Free Antivirus, Někdy je však dobré (při nějakém akutním problému) sáhnout po placeném software, buď NOD32 který existuje i v časově omezené zkušební verzi vhodné k jednorázovému projetí počítače, nebo Kaspersky. Oba tyto antiviry mají co nabídnout, každý má něco navíc, hlavní je že své neplacené kolegy (ale i placené AVG které stojí za starou bačkoru) nechávají daleko za sebou.

Důležitou součástí bezpečnosti je i zakázání potenciálně nebezpečných služeb Windows. Bezpodmínečně nutná je i aktualizace systému, v případě Windows XP se jedná o Service Pack 2, u Windows 2000 je to Service Pack 4 nebo alespoň 3. Toto vyřeší problémy typu "po připojení k internetu se spustí odpočítávání a za minutu se systém sám vypne". V současné době proto existují freewarové i placené programy, jejichž úkolem je vyhledávání a ničení spyware a adware v systému, a pokud to jde tak i blokování pokusů spyware o proniknutí do systému. Standartní sadou každého uživatele internetu by měly být freeware programy Ad-aware SE a SpyBot. Zmínil bych i placené programy (například PestPatrol), nicméně v tomto případě nevidím důvod proč je používat, nic moc navíc nepřináší. Kromě těchto, řekněme, obecných softwarů existují i jednoúčelové utility, jako například CWShredder, jejichž účelem je likvidace jednoho konkrétního spyware,. Adware a spyware umějí likvidovat v menší či větší míře i některé současné antiviry, kupříkladu Kaspersky.

Velice rozumnou volbou jsou i blokovače reklam. Existují jak samostatné programy (například AdMuncher), které jsou určeny zvláště pro spolupráci s Internet Explorerem, tak pluginy do prohlížečů (Adblock do Firefoxu je opravdu mocným nástrojem). Smysl těchto blokovačů není ani tak v tom blokovat jakoukoliv reklamu kterou si zamanete (což zvládnou levou zadní), ale hlavně mají databázi nejprofláknutějších adware serverů, která se neustále zvětšuje a pomocí updatů lze udržet i během surfování míru otravné reklamy doslova na nule.

Podobně jako blokovače reklam funguje i program SpywareBlaster, který slouží jen k zakázání přístupu k určitým webovým serverům, známým z šíření reklamy a spywaru. I jeho databáze "zlých" serverů už je hodně impozantní.

Ani všechny tyto programy nejsou všemocné. Existuje proto utilita HijackThis, která sama o sobě nic moc neopraví, ale umožňuje detailně prohlédnout systém a vyplivnout seznam běžících procesů a potenciálně nebezpečných nastavení, ze kterého pak odborníci mohou vypátrat příčinu problémů.

Nyní se pokusím krok po kroku osvětlit základní bezpečnostní postupy, a to jak preventivní zásahy, tak léčení napadeného systému. Při podezření na jakýkoliv problém bude nejspíše na vině spyware, nicméně, osobně bych prvně provedl antivirový sken a zkusil také odhalit trojany. Pravděpodobně nenajdete nic, ale alespoň máte jistotu že virus (nebo worm) jste nechytili. Nyní bych projel systém SpyBotem, pokud nic nenajde tak ještě Ad-aware SE. Až pokud ani dosavadní postup nepřinesl ovoce, spusťte HijackThis, a obraťte se na odborníky na na diskusních fórech, kterých je na internetu spousty . Problém nastává v případě, že systém je příliš pomalý na to, aby šly tyto testy rozumně spustit, v tom případě většinou pomůže nabootování systému v nouzovém režimu; zpomalení systému způsobuje typicky právě spyware.  Hacker Roll 2007
Žádné komentáře
 
http://ct4-sport.cz